sól himalajska

Sole do kąpieli

Nasze ciała zawierają takie samo stężenie minerałów i składników odżywczych co woda morska, więc nic dziwnego, że sól morska jest naturalnym sojusznikiem w utrzymaniu tej równowagi. Jedną z głównych różnic między solą morską i zwykłą solą jest zawartość minerałów: Sól morska jest nimi wręcz naładowana. Zawiera dużą ilość magnezu, wapnia, sodu i potasu, które odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, funkcjonowania naszej skóry i komunikacji komórkowej.

Udowodniono, że skóra wykazuje zdolność absorpcji minerałów. Sole są magazynowane wybiórczo w tkankach skóry i działają w nich na różne sposoby: wiążą wodę chroniąc naskórek przed wysuszeniem, poprawiają napięcie i ukrwienie skóry, a także łagodzą podrażnienia.

Sól himalajska

Sól himalajska posiada barwę od białej do jasnoróżowej i ciemnoczerwonej, jest wydobywana w Pakistanie, u podnóża Himalajów, w miejscu, gdzie miliony lat temu znajdował się słony ocean i tam wydobywana jest tradycyjną metodą poprzez płukanie wodą oraz suszenie. Powstała setki milionów lat temu na skutek osuszenia się oceanów, jej złoża znajdują się głęboko pod ziemią, wydobywana jest z głębokości 400-600 metrów. Jest zdrowsza i czystsza od innych soli, bowiem nie zawiera żadnych zanieczyszczeń znajdujących się w środowisku. Sól himalajska zawiera aż 84 minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Organizm człowieka dąży do utrzymania stałego ciśnienia osmotycznego, czyli proporcji między wodą, a rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi. Zadziwiający jest fakt, że stężenie soli w ustroju jest zbliżone do stężenia soli w wodzie morskiej. Przypuszcza się, że fenomen ten jest spowodowany pamięcią komórek, które pamiętają sól praoceanu.

Sól himalajska to naturalna i czysta sól krystaliczna. Stosowana jest w leczeniu podrażnień skóry, cellulitu i poprawy napięcia skóry.

Sól z Morza Martwego

sól morska (http://lynesesbathproducts.com/wp-content/uploads/2015/01/Sea-1.png)
Morze martwe

Morze Martwe istnieje już ponad 5000 lat, w tym czasie na dnie powstała warstwa osadu o grubości 100 m. Cechą charakterystyczną Morza Martwego jest linia brzegu, która znajduje się 295 m poniżej poziomu morza oraz wysokie zasolenie wody, wynoszące 26-27 g/l.

Współcześni badacze odkrywają to, o czym nasi przodkowie wiedzieli od dawna: obszar Morza Martwego z jego leczniczym powietrzem, czarnym, mineralnym błotem, wodą bogatą w substancje mineralne i gorącymi źródłami jest naturalnym uzdrowiskiem. Kryształy mineralne Morza Martwego posiadają unikalny skład. Sól z Morza Martwego za sprawą bogatego składu posiada wyjątkowe właściwości pielęgnacyjno-lecznicze i terapeutyczne. Lecznicze właściwości tej bogatej w minerały soli są wykorzystywane od tysiącleci. W soli z Morza Martwego występuje wysokie stężenie związków krzemu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, jodu, fluoru, bromu, sodu, glinu, bromu i wielu innych związków, mających działanie wzmacniające i regenerujące skórę.

Kąpiele w soli morskiej polepszają krwiobieg i metabolizm, pomagają zwalczać stres i rozluźniają mięśnie. Badania wykazały, że sól z Morza Martwego pomaga w leczeniu łuszczycy i pozytywnie wpływa na wygląd i elastyczność skóry.

Działanie soli z Morza Martwego:

  • oczyszcza i wygładza skórę, przywraca skórze jędrność, regeneruje, zmiękcza i spowalnia procesy starzenia się
  • wspomaga odchudzanie i detoksykację, likwiduje cellulitis, działa liftingująco
  • łagodzi bóle reumatyczne, bóle stawów, mięśni i kości (również po ćwiczeniach fizycznych)
  • wspomaga leczenie chorób skóry (łuszczyca, egzema, trądzik, rumień, wysypka, swędzenie, złuszczanie naskórka, egzema, zapalenie skóry)
  • normalizuje ciśnienie krwi

 

Sól z Morza Śródziemnego i  Morza Bali 

Sól z morza martwego http://www.organicauthority.com/images/stories/misc/salt-ccflcr-saltworks.jpg
Sól morska

Zawarte w nich składniki mineralne wnikają w pory skóry i oczyszczają ją. Ponadto poprawiają nawilżenie skóry i jej ukrwienie, polepszają kondycje włókien elastyny i kolagenu, dzięki czemu wzrasta napięcie i elastyczność skóry. Przyspiesza się proces przemiany materii, poprawia krążenie, przyspiesza metabolizm, morska woda pomaga także redukować rozstępy i cellulit. Jak widać ich działanie jest bardzo zbliżone do działania soli z morza martwego z tą jednak różnica że jest ich ośmiokrotnie mniej. Są to ta jednak sole ogólne dostępne, bowiem można je nabyć w prawie każdej drogerii. Dostępne są również sole z olejkami eterycznymi, które nadadzą naszej kąpieli relaksujący zapach.

 

Sól Epson

Sole
Sól Epson

Istnieją niezliczone medyczne i zdrowe korzyści soli Epson, znane od setek lat. W przeciwieństwie do innych soli, sól Epson posiada same korzystne właściwości, które pomagają ukoić ciało i umysł. Za liczne funkcje biologiczne siarczanu magnezu odpowiada specyficzna budowa cząsteczki, jak i dwóch wchodzących w jej skład pierwiastków: magnezu i siarki. Magnez w ludzkim ustroju znajduje się we wszystkich komórkach organizmu i zalicza się go do jednego z najcenniejszych biopierwiastków. Zaskakujące, że większość z nas ma wysoki niedobór magnezu. Badania wykazały, że siarczan magnezu lepiej wchłania się przez skórę niż przewód pokarmowy, co sprawia, że kąpiele w solance to łatwy i przyjemny sposób, aby czerpać niesamowite korzyści wynikające ze stosowani tej soli i w szybki sposób uzupełnić niedobory Magnezu. Sól Epson  ma działanie oczyszczające i relaksujące, łagodzi wszelkie bóle i stany zapalne, ma dobroczynny wpływ na skórę, leczy schorzenia skórne, przyspiesza rehabilitację, rekonwalescencję i gojenie się ran, zwiększą odporność i wytrzymałość organizmu, ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Sól Epson oddziałuje na układ nerwowy, ma działanie uspokajające, zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych. Niestety stres bardzo zuboża organizm w magnez i zwiększa poziom adrenaliny. Napięcie ma również duży wpływ na wygląd i stan skóry. Gdy siarczan magnezu rozpuści się w ciepłej wodzie jest absorbowany przez skórę i uzupełnia zawartość magnezu w organizmie. Magnez wspomaga produkcję serotoniny, która wywołuje uczucie spokoju i odprężenia. Eksperci uważają, że kąpiel w soli Epson co najmniej trzy razy w tygodniu pomaga wyglądać lepiej, czuć się lepiej i mieć więcej energii. Jony magnezu obniżają poziom adrenaliny dzięki czemu zmniejsza się napięcie i ogarnia nas uczucie relaksu. Ponadto pierwiastek ten obniża ciśnienie krwi i poprawia jakość snu.

Sól Epson jest naturalnym środkiem zmiękczającym i złuszczającym skórę. Korzystnie wpływa na gojenie się ran i podrażnień. Przyczynia się do zmniejszenia siniaków i obrzęków. Solanka sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i gładka, a także neutralizuje nieprzyjemny zapach stóp. Ponadto sól Epson wspomaga leczenie takich schorzeń skórnych jak: grzybica, łuszczyca czy trądzik.

Niezależnie od tego na jaką sól wybierzemy możemy być pewni że dostarczy nam samych korzyści.