Olejek z drzewa herbacianego i jego zastosowanie

Drzewo herbaciane Manuka (Leptospermum scoparium), jest znane ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych i dezynfekujących. Jego nazwa może być myląca bowiem nie ma nic wspólnego z herbatą którą pijemy. Manuka występuje na terenie całej Nowej Zelandii oraz Australii. Olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie używany od ponad stu lat a od prawie siedemdziesięciu prowadzi się nad nim badania. Istnieje ponad 327 badań naukowych dotyczących tylko jego właściwości przeciwbakteryjnych nie mówiąc już o jego zdolności do zwalczania wirusów i grzybów.

Australijscy aborygeni od setek lat korzystali z dobrodziejstw tej rośliny. Gotując wywar z liści a następnie nasączając nim kompresy które przykładano do ran, zainfekowanych miejsca a nawet na oparzenia. Jedna z aborygeńskich legend opowiada o magicznym miejscu, gdzie rdzenni mieszkańcy kapali się w sadzawce otoczonej drzewami herbacianymi których liści spadały do wody. Kąpiel w tej sadzawce miała pomagać na wszelkie dolegliwości skórne.

Olejek z drzewa herbacianego ma jasnożółtą barwę oraz intensywny, kamforowy zapach. Według amerykańskiego National Poison Center olej herbaciany może być szkodliwy dla zdrowia jeśli jest stosowany doustnie. Nie należy go więc spożywać ani brać do ust. Istnieje kilka przepisów na płukanki i pasty do zębów, nie są jednak tak bezpieczne jak by się mogło wydawać. Jeśli jednak się na nie zdecydujemy powinniśmy po zastosowaniu takiego specyfiku wypluć go i porządnie wypłukać usta wodą.

Obecnie olej drzewa herbacianego znajduje wiele zastosowań nie tylko w kosmetyce ale i gospodarstwie domowym jako dodatek do środków piorących, odświeżaczy powietrza czy środków czyszczących.

Korzyści olejku z drzewa herbacianego

Niektóre z tradycyjnych zastosowań drzewa herbacianego obejmują leczenie: ran, oparzeń, ospy wietrznej, owrzodzenia ,ukąszeń owadów, infekcji grzybiczych, łuszczycy. Ta lista nie kończy się jednak tutaj, ponieważ istnieje wiele innych zastosowań. Używa się go jako środek na wszy i inne insekty, bowiem jego mocny zapach skutecznie je odstrasza. Dodaje się go do środków piorących, odświeżaczy powietrza czy środków czyszczących. To naturalny antyperspirant.

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego 

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik

Olejek z drzewa herbacianego

Jednym z najczęstszych zastosowań oleju z drzewa herbacianego jest  w kosmetykach do skóry trądzikowej. Jedno z badań wykazało, że olej z drzewa herbacianego jest równie skuteczny jak nadtlenek benzoilu, ale bez negatywnych skutków ubocznych, których wiele osób doświadcza, w tym zaczerwienienia, suchości i łuszczenia się skóry. Olejek drzewa herbacianego zmniejsza produkcje sebum i łoju przez co jest doskonałym kosmetykiem dla skóry tłustej i trądzikowej.

Taki kosmetyk można przygotować samemu w domowym zaciszu. Wystarczy zmieszać 5 kropli olejku z drzewa herbacianego z dwiema łyżeczkami miodu. Specyfik delikatnie wmasowujemy w skórę twarzy pozostawiamy na minutę lub dwie i zmywamy letnią wodą.

Olejek z drzewa herbacianego do włosów

Olejek z drzewa herbacianego okazał się bardzo korzystny dla zdrowia włosów i skóry głowy. Podobnie jak olej kokosowy do włosów, olej z drzewa herbacianego ma zdolność łagodzenia łupieżu, a nawet może być stosowany w leczeniu wszy.

Aby zrobić domowej roboty szampon z drzewa herbacianego, wymieszaj kilka kropli olejek z drzewa herbacianego z żelem z aloesu, mlekiem kokosowym i innymi olejkami eterycznymi, na przykład olejkiem lawendowym.

Olejek z drzewa herbacianego do czyszczenia

Innym fantastycznym sposobem na użycie olejku z drzewa herbacianego jest domowy środek czyszczący. Olej z drzewa herbacianego ma silne właściwości przeciwbakteryjne.

Wystarczy wymieszać go z wodom, octem i olejkiem eterycznym z cytryny lub sokiem z cytryny. Świetnie nadaje się do czyszczenia blatów,urządzeń kuchennych umywalkach czy prysznicu.

Olejek z drzewa herbacianego na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc złagodzić wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry, to naturalny sposób leczenia atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.

Aby przygotować domowej roboty maść wystarczy po wymieszać jedną łyżeczkę oleju kokosowego, pięć kropli oleju z drzewa herbacianego i pięć kropli oleju z lawendy. Ponadto, jeśli masz egzemy lub łuszczycę, warto rozważyć przejście na dietę GAPS i uzupełnienie witaminy D3.

Olejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci i grzybicę woszczynową

Z powodu swojej zdolności do zabijania pasożytów i grzybów, olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym wyborem do walki z grzybica paznokci i stup, stopie atlety i grzybicy.

Umieść olej z drzewa herbacianego bez rozcieńczenia na dotkniętym obszarze, używając czystego wacika. I dla uporczywych grzybów, rozważyć mieszanie go z naturalnym olejem przeciwzapalnym oregano. Olejek z drzewa herbacianego okazał się również korzystny do leczenia i usuwania brodawki, więc po prostu umieść olej z drzewa herbacianego bezpośrednio na powierzchni przez 30 dni raz lub dwa razy dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego jako naturalny antyperspirant

Kolejnym fantastycznym zastosowaniem może być użycie tego jako antyperspirantu. Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne, które niszczą bakterie występujące na skórze, powodując zapach ciała.

Możesz zrobić domowej roboty dezodorant mieszając olejek drzewa herbacianego z olejem kokosowym. Ponadto, jeśli uprawiacie sport, można nim spryskać wkładki obuwia sportowego, ubrania a nawet sprzęt sportowy, aby świeżo pachniały.

Efekty badań nad olejkiem z drzewa herbacianego

olejek z drzewa herbacianego - manuka
Manuka

Badanie opublikowane w brytyjskim dzienniku medycznym wykazało, że olejek z drzewa herbacianego jest silnym środkiem dezynfekującym delikatnym dla naszego organizmu. Dlatego w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku olej z drzewa herbacianego stał się popularnym antyseptykiem dla australijskich żołnierzy biorących udział w  II wojny światowej, ich apteczki pierwszej pomocy wyposażone były między innymi w olejek z drzewa herbacianego.

Jedno z najbardziej niesamowitych badań przeprowadzonych niedawno na oleju z drzewa herbacianego wykazało jego zdolność do walki z rakiem skóry. W badaniu opublikowanym w Journal of Dermatological Sciences stwierdzono, że olej z drzewa herbacianego ma silny wpływ na zmniejszenie komórek nowotworowych i zwiększanie odporności skóry.

Zawsze szukaj 100% czystego olejku i sprawdź, czy prawidłowa nazwa gatunku jest wymieniona na etykiecie butelki (Melaleuca alternifolia). Tylko ona zapewnia, że została przetestowana i spełnia wszystkie kryteria, a także iż będzie wolna od chemicznych toksyn, wypełniaczy lub rozpuszczalników.