Imbir – cudowny korzeń

Imbir, a raczej jego korzeń jest rośliną przyprawową, znaną w Azji już 3000 lat. Używa się go głównie w kuchniach azjatyckich. Ma specyficzny, silny aromat z odświeżającą, nieco słodkawą nutą, zaś w smaku jest palący i lekko gorzki. Ów ostry smak i zapach zawdzięcza dużej ilości olejków eterycznych: gingeroluzingeronu i citralu.

Imbir można kupić w wielu postaciach, suchej, sproszkowanej, olejku, nalewek i ekstraktów. Jednak wielu zielarzy sugerują, używając świeżego imbiru.

W kulturach azjatyckich, arabskich i indyjskich Imbir jest stosowany w medycynie od czasów starożytnych, pomaga w leczeniu już istniejących schorzeń oraz zapobiega ich występowaniu. Chińczycy uważają, że pomaga w przepływie energii w ciele.

Oto lista niektórych niesamowite właściwości imbiru, o których mogłeś nie wiedzieć. Mimo, że niektóre z nich są nadal przedmiotem dyskusji, można zrobić doświadczenie i przekonać się na własnej skórze.

Zapobieganie i leczenie

Zwalcza raka – Zaobserwowano pozytywny wpływ imbiru na niektóre rodzaje raka, między innymi raka jajników. Badania dowodzą, że imbir może zniszczyć komórki raka jajnika. Jeszcze bardziej obiecujące jest to, że pod wpływem tej przyprawy komórki rakowe zaczynają atakować i zabijać siebie na wzajem. To dobra wiadomość dla tych, którzy już mają raka, jak również wystarczający powód, aby wzbogacić swoją dietę w imbir, jako środek zapobiegawczy.

Pomaga przy zespół jelita drażliwego – Osób cierpiących na IBS – zespół jelita drażliwego będą szczęśliwe wiedząc, iż wzbogacenie diety w imbir łagodzi objawy choroby. Interesującym faktem jest to iż nie ma znaczenia w jaki sposób jest spożywany. Świeży bądź suszony, jako suplement czy jako napar, bowiem wszystkie jego formy wykazują pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy.

Chroni przed chorobą Alzheimera – Jeśli w twojej rodzinie odnotowano przypadki Alzheimera lub boisz się, iż może przytrafić się on i tobie, warto pomyśleć o włączenie więcej imbiru do diety i codziennej rutyny. Badania bowiem wykazały, że imbir pomaga spowolnić utratę komórek mózgu. Poprzez ochronę i zachowanie tych komórek zapewniamy sobie świadomość umysłową na długie lata.

Utrata wagi

Poprawia trawienie – Jeśli borykasz się z wolnym metabolizmem lub chcesz go przyspieszyć, imbir jest świetnym i naturalnym rozwiązaniem. Imbir stymuluje wydzielanie kwasów trawiennych co przyspiesza trawienie. Słabe wydzielanie tej substancji może powodować, iż jedzenie nie jest dokładnie trawione i zalega w naszym układzie pokarmowym zapychając go i jeszcze bardziej spowalniając. Co nieuchronnie przyczynia się do nadwagi.

imbir

Pomaga w utracie wagi – Przy nadwadze, utrata choćby niewielkiej ilości kilogramów jest najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dla swojego zdrowia a imbir może nam w tym pomóc. Imbir jest naturalną substancją spalającą tłuszcz. Dzięki czemu możesz mieć pewność, że utracone kilogramy to czysty tłuszcz a nie masa mięśniowa czy woda. Kolejnym czynnikiem pomagającym nam w utracie wagi jest to że zmniejsza łaknienie, co pozwala nam ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Należy jednak pamiętać, że nie jest to środek odchudzający, może jednak pomóc w naszych wysiłkach w osiągnięciu wymarzonej wagi.

Łagodzi zmęczenie mięśni – Zmęczenie mięśni, zakwasy, ból. Te czynniki mogą skutecznie zniechęcić każdego do aktywności fizycznej zwłaszcza tych początkujących. Istnieje kilka sposobów, aby pomóc naszym mięśniom w regeneracji. Imbir świetnie łagodzi ból rozluźniając zmęczone mięśnie i pomaga w ich szybkiej regeneracji.

Pomaga w utrzymaniu glukozy na odpowiednim poziomie – Badania z Australii sugerują, że imbir może pomóc utrzymać poziom glukozy we krwi w ryzach. Jest to ważne, ponieważ jej poziom ma bezpośredni wpływ na utratę lub przyrost wagi, a także na to, ile energii mamy w ciągu dnia. Jeśli zdarza się wam koło południa spadek energii, ma to zapewne przyczyny w spadającym poziomie glukozy. To doskonała alternatywa do napoi energetycznych a nawet kawy. Pamiętajmy jednak że Imbir to nie cudowny środek i nie zastąpi pełnowartościowej i zbilansowanej diety. Jednak dla tych dla których regularne spożywanie posiłków nie jest możliwe, imbir pomaga w utrzymaniu tych wahań na optymalnym poziomie.

Pomaga we wchłanianiu wartości odżywczych -Niezwykle ważne przy odchudzaniu jest zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wydawało by się, iż osobom otyłym nie brakuje wartości odżywczych, nic bardziej mylnego. Obciążony nadwagą organizm bardzo często ma problemy z właściwym wchłanianiem witamin, minerałów i innych tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu minerałów. Imbir pomaga w absorbowaniu wartości odżywczych i poprawia ogólne samopoczucie. Pomaga uzyskać lepsze wyniki przy tym samym nakładzie pracy.

Dodatkowe korzyści zdrowotne

Pomaga przy porannych nudnościach – Ten piękny okres jakim jest ciąża potrafi zostać poważnie zamglony przez poranne nudności które w brew nazwie nie pojawiają się wyłącznie rano. W ciężkich przypadkach potrafią utrzymywać się przez cały czas. Najlepszym rozwiązaniem, w tak delikatnym stanie naszego organizmu, będzie zastosowanie naturalnych środków. W badaniach klinicznych imbir wykazuje tu nadzwyczaj pozytywne działanie.  To zabawne, kiedy nauka „odkrywa” na nowo, że naturalne zioła i żywność mają wielką wartość.

Zmniejsza reumatoidalne zapalenie stawów – Imbir to cudowna przyprawa. Nie tylko podnosi odporność organizmu, działa również przeciwzapalnie. Co potwierdzają badania duńskiego uczonego dr Hari M. Srivastava. W przeprowadzonym przez siebie eksperymencie przez trzy miesiące codziennie podawał grupie pacjentów chorujących na reumatyzm niewielkie porcje imbiru. Po zakończeniu testu okazało się, że u większość z pacjentów doszło do istotnego zmniejszenia bólu, obrzęków oraz porannej sztywności. Zdecydowanie poprawiła się również ruchomość stawów.

Pomaga przy astmie – Jego właściwości przeciwzapalne pomagają w rozluźnieniu i otwarciu dróg oddechowych w naturalny sposób. Nie rozwiąże on problemu astmy ani nie wykluczy całkowicie leków sterydowych, pomoże jednak w pewnym stopniu je ograniczyć.

Poprawia krążenie – Imbir poprawia przepływ krwi co w rezultacie dodaje nam energii. Pomaga w stanach znużenia i senności. Wspaniale rozgrzewa, dlatego zaleca się go osobą żyjącym w zimnym klimacie. Filiżanka herbaty z jednym lub kilkoma plastrami imbiru wypełni nas ciepłem które będzie promieniować przez kilka godzin.

Ta magiczna roślina pomaga przy wielu innych dolegliwościach takich jak zgaga, wzdęcia, choroba lokomocyjna, poprawia oddech, zwiększa popęd seksualny oraz chroni przed promieniowaniem radioaktywnym. Nawet jeśli nie szukacie recepty na jakaś dolegliwość warto sięgnąć po imbir ze względu na jego bogate walory smakowe. Pewne jest jedno, nie pożałujecie.