Domowy peeling cukrowy – prosty i skuteczny

Cukier, choć owiany złą reputacją w sferze żywieniowej, zdaje się zajmować zupełnie inną pozycję w kosmetyce. Jeśli chodzi o pielęgnacje skóry jest jednym z najlepszych ex-foliantów. Domowy peeling cukrowy to jedna z najbardziej naturalnych metod która jednocześnie usuwa zanieczyszczenia, martwy naskórek i wygładza skórę.

Kilka faktów na temat cukru

Cukier to nic innego jak sacharoza, stanowi ona ponad 99% cukru, a ok. 0,2% stanowią składniki mineralne. Do wyboru mamy kilka rodzai cukru. Te najpopularniejsze to cukier buraczany (biały) i trzcinowy (brązowy). Ich proces produkcji nieco się od siebie różni, jednak efektem końcowym jest ten sam produkt – sacharoza.

Cukier buraczany wytwarzany jest z buraków cukrowych i zawiera powyżej 99,8% sacharozy. Najczęściej cukier ten dostępny jest w postaci białej, czyli rafinowanej. Oznacza to, że został przemysłowo oczyszczany. W trakcie jego produkcji oddzielona zostaje melasa, czyli ciemnobrązowy syrop, który zawiera substancje odżywcze.

Cukier trzcinowy produkowany jest z trzciny cukrowej i najczęściej spotykany jest w postaci nierafinowanej. Oznacza to, że nie jest on poddawany oczyszczaniu, dlatego zawiera nieco więcej składników mineralnych niż biały. Trzcinowy brązowy cukier występuje w wersji jasnej i ciemnej. Im więcej melasy tym cukier jest ciemniejszy.

Korzyści płynące ze stosowania peelingu cukrowego

Peeling z cukru
Peeling z cukru

Cukier jest naturalnym środkiem pochłaniającym wilgoć. Co oznacza że stosowany na skórę pomaga jej w zatrzymaniu wilgoci. Cukier jest naturalnym źródłem kwasu glikolowego, alfa hydroksykwasu (AHA), który wykazują pozytywne działanie na naszą skórę.

Kwas glikolowy ma zdolność przenikania skóry, dzięki czemu znajduje zastosowanie w produktach ochrony skóry. Po zaaplikowaniu, kwas glikolowy, reaguje z górnymi warstwami naskórka pobudzając właściwości wiążące lipidów które utrzymują martwe komórki naskórka razem. Dzięki temu warstwa zrogowaciała naskórka złuszcza się, ukazując żywą skórę. Stosowany jest w celu polepszenia wyglądu skóry i jej tekstury. Powoduje zmniejszenie zmarszczek, trądziku młodzieńczego oraz hiperkeratozy.

Kwasy hydroksylowe, hydroksykwasy to substancje należące do ogólnie pojętej grupy eksfoliantów chemicznych, czyli środków złuszczających skórę. Ich działanie polega między innymi na:

  • regulacji odnowy komórkowej skóry, poprzez usunięcie zbędnych zrogowaciałych komórek, dzięki czemu poprawia się struktura i koloryt skóry
  • zwiększeniu skuteczności działania innych preparatów kosmetycznych
  • zapewnieniu lepszego nawodnienia skóry
  • odblokowywaniu porów i działaniu antybakteryjnym, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu ognisk zapalnych, czyli wszelkiego rodzaju wyprysków i zaskórników
  • usuwaniu przebarwień i niewielkich blizn potrądzikowych
  • spłycają drobne zmarszczki powierzchniowe i poprawiają elastyczność oraz jędrność skóry

Ponieważ kwas glikolowy – i wszystkie hydroksykwasu – złuszczają górną warstwę skóry, zawsze ważne jest, aby zawsze wychodzić z filtrem przeciwsłonecznym, jeśli wychodzisz na światło dzienne, aby uniknąć uszkodzenia „świeżej” skóry.

Kryształki cukru pomogą pozbyć się nawet najgrubszej skóry ze stóp, łokci czy kolan. Stosując peeling cukrowy na twarz należy pamiętać o tym aby wybrać cukier o mniejszych kryształkach który będzie delikatniejszy, nie należy też za mocno go wcierać aby nie doprowadzić do mikro obrażeń.

W drogeriach jest pełno peelingów na bazie cukru. Ja jednak wolę robić je same, mam wtedy pewność że składniki których używam są w stu procentach naturalne i nie zawierają szkodliwych substancji takich jak koloranty czy perfumy. Jeśli zależy mi na bardziej intensywnym zapachu dodaje do niego kilka kropli olejku eterycznego.

Jak przygotować peeling cukrowy

domowy peeling cukrowy
Sugar Scrub

Nie chcę podawać wam konkretnych przepisów bowiem wszystkie domowe peelingi są niezwykle proste do wykonania, ograniczyć nas to może jedynie nasza wyobraźnia. Użyjcie tego co już macie w swojej kuchni. Do peelingu cukrowego można dodać olej z oliwek, olej kokosowy, migdałowy a nawet olej rzepakowy czy oliwkę kosmetyczną. Dodaj cynamon albo miód i gotowe, twój własny blend. Baw się i eksperymentuj a na pewno znajdziesz swoją ulubioną mieszankę.

Nasza skóra jest naszym największym organem dlatego dbajmy o nią aby pozostała zdrowa i promienna przez lata. Stosujmy peeling, nawilżajmy i chrońmy przed słońcem.